ÇAMBAŞI KAR FESTİVALİ COŞKULU GEÇTİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Kabadüz Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Çambaşı Kar Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Çambaşı merkezde düzenlenen festivale Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Milletvekilleri Metin Gündoğdu ve Seyit Torun, Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Atamer Yeşil, Kabadüz Kaymakam Vekili Mehmet Erhan Türker, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi mehter takımının gösterileriyle başlayan festival, protokol konuşmalarıyla devam etti.

VALİ BALKANLIOĞLU, “ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE TURİZMDE PATLAMA YAŞAYACAĞIZ”

Festivalde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’nun yazının ve kışının ayrı bir güzellikte olduğunu ve özellikle Arap turistlerin Ordu iline karşı büyük ilgi gösterdiğine dikkat çekerek, “Bugün El Cezire televizyonu burada ve festivalimizi canlı olarak yayınlıyor. İnşallah bu sayede önümüzdeki dönemde Arap turizminde büyük bir patlama yaşayacağız. Her tarafı çöl olan Arabistan’da şimdi 40 derece sıcaklık var. Böyle kar, sis ve yağmur görmek, doğal şelaleler, ırmaklar ve cennet gibi orman görmek onlar için oldukça önemli çünkü oralarda bu saydıklarımızın hiçbiri yok. Bu sebeple Ordu ilimiz, özellikle Arap turistler için çok önemli bir yer olacak” dedi.

Turizm alanındaki tanıtım faaliyetlerinin işsizliğe de çare olacağını söyleyen Vali Balkanlıoğlu, “Önümüzdeki dönemde inşallah Ordumuzun göç verme sorunu engellenecek. Herkes iş ve aş bulabilecek. Otellerimiz dolmaya devam ediyor. Bizler de kentimizin tanıtımını sizlerden aldığımız destekle sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ GÜNDOĞDU, “İLİMİZİN HER KÖŞESİ AYRI GÜZEL”

Milletvekili Metin Gündoğdu, Ordu’nun doğası, tarihi ve kültürüyle Türkiye’de örnek gösterilecek illerden biri olduğuna dikkat çekerek, “İlimizin her köşesi birbirinden farklı güzelliklere sahip. Sahip olduğumuz bu eşsiz güzelliklerin tanıtımına büyük katkı sunan Sayın Valimize, kar festivali gibi bu tür faaliyetlerle ilimizde turizmin gelişmesi için yoğun gayret gösteren Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz’a, Kabadüz Belediye Başkanımız Yener Kaya’ya ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ TORUN, “ORDU’DA TURİZM HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise, Ordu’da turizmin her geçen gün geliştiğini ifade ederek, “Ordu ilimizde turizm her geçen gün gelişiyor ve büyüyor. İnanıyorum ki dünyada eşi ve benzeri olmayan güzelliklere sahibiz. Sadece bunu tanıtmaya ve dünyayla paylaşmaya ihtiyacımız var. İlimiz fındıktan sonra en büyük gelir kaynağını da turizmden elde edecektir. Denizimiz, doğamız, her şeyimiz var. Yeter ki bunları dünyaya tanıtalım ve anlatalım” şeklinde konuştu.

BAŞKAN VEKİLİ ÇORUH, “ORDU’NUN GÜZELLİKLERİNİ VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNE SUNUYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Büyükşehir Belediyesi olarak Ordu’nun dört bir tarafını en güzel yatırımlarla donatmaya ve gelişimi için önemli organizasyonları hayata geçirmeye devam ettiklerini ifade ederek, “Çambaşı ve bu tür güzellikleri, hep başka diyarlarda görürdük. Belgesellerde içimizi çekerek hayranlıkla izlerdik. Hâlbuki Ordumuzda daha güzel doğal güzellikleri barındırıyormuşuz da biz farkında değilmişiz. Büyükşehir olarak, sahip olup da farkında olmadığımız ve çeşitli vesilelerle istifade edemediğimiz bu güzellikleri, siz değerli hemşehrilerimizin hizmetine sunmak bizim temel görev ve sorumluluğumuzdur” dedi.

Festivalde Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya da söz alarak, soğuk havaya rağmen kar festivaline katılım gösteren vatandaşlara ve emeği geçenlere teşekkür etti.

FESTİVAL KAPSAMINDA BİRÇOK ETKİNLİK YAPILDI

Konuşmaların ardından Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Milletvekilleri Metin Gündoğdu ve Seyit Torun tarafından, kayak sporcularına Ordu’da kayak sporunun gelişimi için Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gönderilen kayak takımları dağıtılırken, Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya ve Kayak Federasyonu Ordu İl Temsilcisi Fevzi Turan tarafından da Ordu’da turizmin ve kayak sporunun gelişmesine katkıda bulunanlara plaket ve hediye takdim edildi.

12. Çambaşı Kar Festivali, daha sonra Ordu Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi tarafından folklor gösterisi, kar üzerinde güreşler, kayak yarışları ve off-road yarışmalarıyla devam etti.