Belediye Başkanı Yener KAYA , Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayarak “Dağılmış bir imparatorluktan sonra; tükenmiş bir milletten yeni bir devlet kurarak aziz milletine Cumhuriyet’i armağan eden büyük insan Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 74’üncü yılında bir kez daha minnet ve saygıyla anıyoruz” dedi.

Cumhuriyet’in kurucusu, İstiklal mücadelemizin önderi, eşsiz devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 74’üncü yıldönümünde rahmetle ve şükranla anıyoruz.

Türk Milleti, kendisine aydınlık yarınların kapılarını açan Yüce Atası’na bağlılığını ve sevgisini, ülkenin her köşesinde ortak düşünce ve duygularla göstermektedir.

Türk Milleti, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tarihin gördüğü en şanlı zaferlerden birini kazanarak, bundan 89 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak, bayrak, vatan ve hürriyet aşkını tüm dünyaya göstermiş kahraman bir millettir. Milletimizin bu mücadelesi, bir milletin yeryüzünde var olma çabasının eşsiz timsali ve mazlum milletlerin rehberi olarak, tarihte şanlı bir yere sahiptir.

Atatürk’ün temel felsefesi, bu ülkeyi muasırlaştırmak, milletimizin sahip olduğu imkânları güçlendirmek, Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmaktır. Hepimizin en temel görevi, onun bu ideallerini, en ileri bir demokrasi bilinciyle hayata geçirmektir.

Ne mutlu ki, onun genç nesillere emanet ettiği ve ‘en büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş idealine uygun olarak özgür ve müreffeh dünyanın güçlü bir ülkesi, medeni milletler camiasının saygın bir üyesi haline gelmiştir. Ülkemiz, temel insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve demokrasinin tüm kurum ve kurallarının geçerli kılınması yolunda da çok önemli mesafeler kat etmiş bulunmaktadır.

Gelecek nesillerimizin de aynı şuur ve inançla, bayrağı bizden devralacaklarına, Cumhuriyetimizi çok daha müreffeh bir devlet haline getireceklerine inancımız tamdır.

Dağılmış bir imparatorluktan sonra; tükenmiş bir milletten yeni bir devlet kurarak aziz milletine Cumhuriyet’i armağan eden büyük insan Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 74’üncü yılında bir kez daha minnet ve saygıyla anıyoruz