Belediye Başkanı Yener Kaya, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101’nci yıldönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.
101 yıl önce vatanı için yedi düvelle Çanakkale’de çarpışan yüz binlerce Türk askerinin gözlerini kırpmadan ölüme yürüdüğünü ifade eden Başkan Kaya, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehit ve ebediyete göçmüş gazileri hürmet, rahmet ve saygı ile andığını söyledi.

Çanakkale Savaşı’nın milli mücadelenin ilk kıvılcımı olduğuna dikkati çeken Başkan Kaya, şunları kaydetti: “18 Mart 1915 sadece bir zafer değil aynı zamanda bu topraklarda yaşanan kardeşliği, tek vücut ve ulus olma bilincini tüm dünyaya ispat etmiştir. Dünya tarihini masa başında değiştireceğini düşünen birçok millet 101 yıl önce Türk milletinin birbirine kenetlenmişliğini, vatanı ve şerefi için ölüme nasıl yürüdüğünü görmüş, bu milletin vatanını böldürüp esaret altında kalmaktansa gözünü kırpmadan öleceğini Seddülbahir’de, Anafartalar’da, Çanakkale’nin her bir cephesinde yaşamıştır.”

Çanakkale’nin geçmişte olduğu gibi bugün de Türk milletini birbirine kenetleyen bir değer olduğunu vurgulayan Başkan Kaya, “Bu millet, bu coğrafya binlerce yıl geçse de Çanakkale ruhundan asla ödün vermeyecektir. Bugün bu ülkeyi bölüp parçalamak isteyenler şunu unutmasın. Bu millet 101 yıl önce nasıl yedi düvele karşı tek yumruk olmuşsa bugün de aynı şekilde şerefi, onuru ve vatan toprağı için dimdik ayaktadır” dedi.

Türk milletinin bu vatan için canını veren aziz şehitlerini asla unutmayacağını belirten Başkan Kaya, “Şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak, onların emaneti olan değerli ailelerine sahip çıkmak ve sorunlarını paylaşmak bizim için bir onur ve vefa borcudur. Bu düşüncelerle başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kaydetti.