Bayramlarımız; sevginin, hoşgörünün, barışın, dostlukların, milli birlik ve beraberliğin pekiştiği, dargınlıkların ve kırgınlıkların unutulduğu önemli günlerdir.

Ramazan Ayı, nefsimizi, elimizi ve dilimizi daha bir kontrol altına aldığımız, her türlü kötülüğe ve yanlışlıklara karşı kendimizi koruduğumuz bir ay olmasının yanı sıra, fitre ve zekat gibi müesseselerle varlıklı kişilerin yoksulları hatırladığı, toplumu kaynaştıran, yardımlaşma ruhunu yaşatan önemli bir zaman dilimidir.

Dolayısıyla iyilik duygularının doruğa ulaştığı, manevi bir atmosferin toplumun önemli bir kısmını etkilediği bir ayın akabinde gelen Ramazan Bayramı tarihi geçmişimizde çok özel bir yere sahiptir. Bizler de bu Bayramı fırsat bilip ailemizle, yakınlarımızla, arkadaşlarımızla güzel vakit geçirirken, uzaklardaki büyüklerimizi ve dostlarımızı da unutmamalı, bir telefonla hatırlarını sormalı, bir mesajla ya da mektupla onlarla da bayramlaşmalıyız. Yaşlılarımızı ve hastalarımızı ziyaret etmeli, muhtaç ve kimsesizlere yardım etmeli, dualarını almalıyız.

Böylesine huzurlu bir ortamda bayram kutlayabilmemize vesile olan şehitlerimizi ve gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Bayramı’nın tüm insanlığa, ülkemize ve ilimize huzur, mutluluk ve bereket getirmesini diler, sevdiklerinizle birlikte güzel bir bayram geçirmeniz dileği ile bayramınızı en içten duygularla kutlarım.