Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilen, Kabadüz İlçesi Yokuşdibi Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Çambaşı Yaylasının 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planının bütününde, Turizm Tesis Alanlarının, Rekreasyon Alanlarının, Günübirlik Dinlenme Yerleri alanları ile plan hükümlerinin belirlenmesi, koordinatlarının alınması, 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Plan Değişikliklerinin mevzuat hükümlerine göre sonuca bağlanması ve plan değişikliklerinin yaptırılması amacıyla Vali Yardımcısı Yemen BAYRAK başkanlığında bir toplantı yapıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Kabadüz Kaymakamı Engin AVCI, Yokuşdibi Belediye Başkanı Yener KAYA, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan GÜLDEREN, İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdülkadir KARACA, İl Özel İdaresi Şehir Plancısı Ümit AKDOĞAN, Harita Mühendisi Arzu ÖZDEMİR, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Volkan UZUNLAR, Mustafa ÇAĞLAR, Orman ve Su işleri Müdürlüğü Yüksek Mimar Ufuk DUMAN, ORDUSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Ordu Otelcilik ve Yatırım A.Ş. ortakları Cem ŞENOCAK ve Atilla AYDOĞDU katıldı.

Toplantının amacıyla ilgili bilgi veren Vali Yardımcısı Yemen BAYRAK, “Ordu’ya gelenler Ordu’nun doğal güzelliğine hayran kalıyor ve burayı tercih ediyorlar. Bu nedenle bizim turizm amaçlı en iyi sunacağımız yerlerden birisi de Çambaşı Yaylası. Diğer yaylalarımız da var. Ancak şu an için üzerin de durduğumuz yer Çambaşı yaylası. Burada bir kayak merkezi inşa ettik ve çalışmalar başladı. Bu alan üzerinde eksiklikler varsa, bunların tamamlanması ve gerekli koordinasyonun sağlanması için bu toplantıyı gerçekleştirmiş bulunuyoruz” dedi.

Toplantıda, Kabadüz Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Yakup KARATAŞ söz alarak, Çambaşı Yaylası kayak merkezi projesi’nin şu anki durumu ve hangi aşamada olduğu ile ilgili bilgi verdi. KARATAŞ, proje ile ilgili eksikliklerin tamamlandığını ve revizyona gidildiğini söyledi.

İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdülkadir KARACA ise Çambaşı kayak merkezi’nin parsel bazında zemin etüdü istendiğini, statik ve mimari projenin hazırlandıktan sonra İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından kontrol edilerek onay verileceğini kaydetti.

Toplantı sonunda Vali Yardımcısı Yemen BAYRAK, katılımcılardan kayak merkezi ile ilgili çalışmaların yakından takip edilmesini, ayrıca turizm merkezi içerisinde kalan mera alanlarının da bir an önce tahsisinin yapılması konusunda çalışmaların hızlandırılmasını istedi.