Ordu Valiliği ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen Çambaşı Kar ve Yayla Festivali yapıldı.

Çambaşı Yaylası Şenlik Alanında gerçekleştirilen festivale Vali Kenan ÇİFTÇİ, İstanbul Milletvekili Enver YILMAZ, Ordu Milletvekilleri İhsan ŞENER, İdris YILDIZ, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şeref ÇAKMAK, Belediye Başkanı Seyit TORUN, Yokuşdibi Belediye Başkanı Yener KAYA, Vali Yardımcısı Halil KARPUZ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Engin AVCI, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer YILMAZ ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çambaşı Kar ve Yayla Festivali ilk gün, kayak teşfik yarışları, kardan anıt heykelleri, ebru sanatı ve el sanatları sergisi’nin açılışları ile başladı. Kızak yarışları ve kayak faaliyetleri ile devam eden etkinlikler Sanatçı Zeynep BAŞKAN’ın konseriyle sona erdi.

Çambaşı Kar ve Yayla Festivali’nin ikinci günü ise Off-Road yarışları ile başladı. Çambaşı Yaylası’nda özel olarak hazırlanan parkurda, 7 ilden 25 araç yarıştı.

Off-Road yarışları’nın ardından, İl Özel İdaresi Halk Oyunları Ekibi tarafından folklor gösterisi akabinde protokol konuşmalarına geçildi.

Çambaşı Yaylası Şenlik Alanında gerçekleştirilen Çambaşı Kar ve Yayla Festivalinde bir konuşma yapan Vali Kenan ÇİFTÇİ, Ordu Valiliğine atandığı ilk günlerde sosyal paylaşım sitelerinden Çambaşına gelecek misiniz? Şeklinde mesajlar geldiğini hatırlatarak, Ordu Valiliği görevine başladığı ilk hafta sonunda Çambaşı yaylasına gittiğini söyledi.

Çambaşı yaylasının turizm açısından önemini anlatan Vali ÇİFTÇİ “Çambaşı festivalini hep birlikte icra ettik. Ordulu kardeşlerim, Ordulu hanımefendiler, Ordulu beyefendiler, dışarıda yaşayan ordulular Çambaşını ne kadar seviyormuş, bunu da araştırmaya başladım ”diyen Vali Kenan ÇİFTÇİ,” Maziye geri gittim. 1910 yılı, 104 yıl önce Abdülhamit Han Trabzon Valisine, ’Çambaşını imar et, o insanlar rahat etsinler, orada daha rahat alışveriş yapsınlar’ diye emir veriyor. 104 yıl önce de canlı bri yer olan Çambaşı yaylasında 10.000 kişi varmış. Şimdi o emri de yerine getiriyoruz. Çambaşı baharda çok güzel ve yüzlerce insan 77 obada koyunlarını kuzularını hayvanlarını ineklerini gezdiriyor, bundan da zevk alıyorlar. Yazın buradalar hiç eksik olmuyorlar, sonbaharda buradalar. Kışın 3 ay süre ile kepenkler, dükkanlar kapalı ve bir hareketlilik yoktu. Ordu’da turizmin gelişmesi için her yıl bir tema belirleyip, Ordu’yu turizmde ön plana çıkarmak amacıyla Belediye başkanlarımız, Kaymakamlarımız ile birlikte bir araya gelerek, bu yılki Ordu’nun temasını yapılan oylama sonucu “yayla teması” olarak belirledik. Ordu’nun denizi, yeşili, yayları her şeyi güzel. İşte, aldığımız yayla teması kararının ne kadar isabetli ne kadar düzgün olduğunu şimdi görüyorum” şeklinde konuştu.