Geri Dönüşüme Yolculuk” isimli gençlik değişim projesi kapsamında Ordu’ya gelen Avrupalı öğrenciler, Ordu’nun sıcakkanlı insanlarına ve doğanın güzelliklerine hayran kaldılar.

Ordu’ya  Hollanda,omanya, Litvanya  ve Türkiye’den 26 üniversite öğrencisi  Ordu Vali Yardımcısı ve Kabadüz  Kaymakamı Kaymakamı Engin Avcı’nın davetlisi olarak Kabadüz ilçesine geldi.Grubu Kaymakamlık binası önünde karşılayan Kaymakam Engin Avcı, öğrencilere ilçe hakkında bilgi verdi.Avcı bir çoğunun şort ve kısa kollu olarak yaylaya gittiğini görmesi üzerine üşüyebilecekleri konusunda uyararak kalın giyinmelerini önerdi. Avcı  havaların sıcak olduğunu fakat yaylalarda 4 mevsimi aynı anda yaşayabilecekleri söyledi.
SOĞUK HAVADA BUZ KESTİLER
Öğrenciler yaylanın doğasına hayran kalırken. Yaylada hayvanları seven, kuzineli soba başında ısınan ve horon çeken öğrenciler kendi ülkelerinde olmayan doğal güzelliği burada gördüklerini ifade ettiler.

Ertaş Alabalık Çiftliğinde balık ikram edilen öğrencilere Alabalık tesis Müdürü Şaziye Ersoy V ve Orhan Altaş yakından ilgilenerek özel ilgi gösterdiler.Ordu’yu ülkesiyle karşılaştırdığında bu kadar yeşil olmadığını belirten Egle Veitekenaite, “Türkler çok sıcakkanlı insanlar. Burada insanlarla iletişim kurmak çok kolay. Hollandalı birisiyle çok rahat iletişim kuramazsınız. Ordu’nun doğası, havası ve akarsuları çok güzel. Şehir merkezi oldukça sıcak. Bizler Hollanda’da bu kadar sıcak bulamıyoruz” dedi.
Ordu’nun yaylalarını ve dağlarını çok beğendiğini ifade eden Romanyalı Eliza Cerneseu, “Kendim Romaya’da Çambaşı Yaylası gibi bir yaylada yaşıyorum. Benim yaşadığım yayla ile burayı karşılaştıracak olursak Çambaşı Yaylası hayallerimdekinden daha güzel bir yer. Eğer bir yerde yaşamak zorunda olsam burayı tercih ederdim” diye konuştu.Türk insanının çok sıcakkanlı olduğunu aktaran Litvanyalı Genevieve van Geene, “Benim ülkemde hiç dağ yok. Ben kolayca dağları sevebilirim. En son iki ay önce dağ görmüştüm. Bu nedenle buraya hayran kaldım. Ordu yemekleri lezzetli fakat kendi ülkemin yemeklerine göre biraz acı” ifadelerini kullandı. Ordunun Mesudiye İlçesi Zile Obasına da giden öğrenciler burada  yaylada bulunanların sıcak ilgisiyle karşılandılar.

kaynak iha