Köylüler, bir ay sonra yerli ve yabancı turistleri ağırlayacakken Zirve Kent Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik, şehirlerin turizmde markalaşmasına yönelik Ordu ilinde bir süredir sürdürdüğü alt yapı çalışmaları kapsamında Kabadüz ve Mesudiye ilçelerinde yöre halkına ekibiyle birlikte eğitim ve seminer vermeye başladı.
Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik, Ordu ilinin turizmde markalaşması için bir süre öncesinde tüm ili karış karış dolaştıklarını hatırlatarak yüzlerce kişiyle görüştüklerini ifade etti. Kabadüz’ün Turnalık Mahallesi ve Mesudiye ilçesinin Yeşilce beldesinde ev pansiyonculuğu ile eko turizmine başlangıç için uygun olduğunu belirten Çelik, ”Daha önceki gezilerimde belirlediğim bu yerler turizmde büyük bir potansiyeli olduğunu hissediyorum. Bu bağlamda çalışmalarımızın ikinci aşamasında bu yerlere turistler gelmeden onları ağırlayacak kişilere çeşitli eğitimler veriyoruz” dedi.
Halkın ve yöneticilerin projeye karşı ilgisinin yüksek olduğuna değinen Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğitimlerde köylülere köylü olmayı öğretiyoruz. Yine unutulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş değerleri ortaya çıkartarak eski kına gecelerini yeniden canlandırıyoruz. Yer sofrasında yöresel yemeklerin servisi, yatakların katlanmasına kadar birçok konuyu uygulamalı gösteriyoruz. Her iki ilçenin insanları ve yöneticileri oldukça ilgililer. Samimiyetleri sayesinde eğitimlerde kısa sürede başarıyı yakalıyoruz.”
Yaylaya çok insanın gelmesinin önemli olmadığını vurgulayan Çelik, “Buranın değerlerini ortaya çıkartmamız lazım. Onun için özellikli ve nitelikli insanların gelmesi bizler için önemli. En erken bir ay içerisinde ilk turist kafilesini getirmeyi arzuluyoruz. Turistlerle çark hareket etmeye başladığında insanlar ve bölge farklılığı yaşayacak. Çambaşı Yaylası ve Yeşilce beldesi dünya markası olmaya hazır” dedi.