Başkan KAYA, öğrencilerin, öğretmenlerin ve yöneticilerin Milli Egemenlik Haftası’nı kutlayarak ”Milli Egemenlik Haftası, aynı zamanda Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın içinde yer aldığı haftada kutlanıyor. 23 Nisan deyince akla, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına giden yolu açan ilk Meclisin açılışı geliyor. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı ve yaklaşık 3 yılı aşkın bir süre Milli Mücadelemizi, Kurtuluş Savaşı’mızı yönetti. Onun akabinde de, 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan etti” dedi.

“İlk Meclisimiz Türk Milletinin bağımsızlığına giden Milli Mücadele planlarının yapıldığı, Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nın yönetildiği bir Meclistir” ,Onun için 23 Nisan 1920 tarihinin Türk Milleti adına, Devletimiz, Milletimiz adına önemi çok büyük. Bu büyük bayramı Atatürk siz değerli çocuklarımıza armağan etmiştir.

Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış bir nesil olarak, gelecek nesillerimize daha modern bir Türkiye bırakacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın, en temel görevimiz budur. Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçileri olarak bu vatana sonsuza dek sahip çıkacağız. Sevginin ve barışın hakim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun!”dedi.