Belediye Başkanı Yener Kaya 3 Aralık Dünya Engelliler Günü İçinDünya’da önemli gün ve haftalar çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. İçinde bulunduğumuz gün de Dünya Engelliler Günü’dür. Bu gün  bizim içinde çok anlamlıdır…Çünkü üzerinde yaşadığımız topraklarda nüfusumuzun yüzde 12 gibi büyük bir bölümünü engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır.

İnsanı; yeryüzündeki en değerli varlık olarak gören bir anlayışın mensupları olarak toplumumuzun bu kadar büyük bir bölümünü yakından ilgilendiren bu anlamlı gün de engelli vatandaşlarımıza yönelik duyarlılığımız had safhadadır.  Kendi kültürel ve değer yargılarımızın tavsiye ettiği kardeşlik ve dayanışma duyguları da bunu öngörmektedir.

Çeşitli engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç kaynağıdır. 

Bugün engelliler açısından en büyük sorun; özürlülük hali nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama konularında yaşanan sorunlardır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü.  Onların yaşam ve yaşam koşulları zor.  Bir sürü eksikleri var. Ama onlar hayata küsmek yerine bir çok başarıya imza atıyorlar. Kimi olimpiyatlarda birinci oldu, kimi ayağıyla resim çizdi, kiminin şarkıları dillere dolandı. Onlar hayatı hem engelli, hem de engelsiz yaşıyorlar. Seslerini duyurmaya, daha iyi yaşam koşullarına sahip olmaya çalışıyorlar. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü tüm dünyada kutlamalarla, eylemlerle sürüyor. Bugün onların günü…

Sosyal devlet ilkesinin amacına uygun hareket ederek, engelli vatandaşlarımızın istihdamı, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşam konularında birçok çalışma yapılmıştır. Ayrıca,12 Eylülde yapılan halk oylaması ile gerçekleştirilen Anayasa değişikliğinde, dezavantajlı kesimler olan çocuklar, engelliler ve yaşlıların her alanda avantajlı olmalarına yönelik çalışmalar ortaya konmuştur. Amacımız, bütün vatandaşlarımızı ayırmadan hak ettiği ve ihtiyaç duyduğu hizmeti en iyi şekilde alabilmesini sağlamaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Özürlüler

Gününü kutluyor, Tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı ve mutlu bir gelecek diliyorum” dedi