Ordu Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ORTAB) genel kurulu, Ordu’da turizmi 12 aya yaymak ve böylece daha fazla sayıda turistin Ordu’ya gelmesini sağlamak amacıyla Ağustos ayında gerçekleştirdiği olağanüstü genel kurulunda, 2014 yılında uygulanmasına karar verdiği “Yayla” tema’sı kapsamında yapılacak etkinlik ve faaliyetleri belirlemek üzere toplandı.
Vali Kenan Çiftçi başkanlığında, Valilik Toplantı Salonu’nda toplanan ORTAB genel kuruluna, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, İl Genel Meclisi Başkanı Engin Tekintaş, Vali Yardımcısı Engin Avcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz, ilçe ve belde belediye başkanları ile ORTAB üyeleri katıldı.
Ordu’nun yaylalarını gündeme getirmek ve tanıtmak amacıyla 2014 yılında yaylalarda yapılacak etkinliklerle ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanan etkinlik takvim taslağı İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce hazırlanan faaliyet programı ise Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz tarafından Vali Kenan Çiftçi’nin ve ORTAB üyelerinin bilgisine sunuldu.
2014 yılında yaylalarda yapılacak etkinlik, aktivite ve programlarla ilgili toplantıya katılan ORTAB üyelerinin görüş ve önerilerini de dinleyen Vali Kenan Çiftçi, “ORTAB olarak 2014 yılının tema’sı olarak belirlediğimiz yaylalarımızı tanıtmak için tüm Türkiye genelinde ses getirecek etkinlik veya programlar yapmalıyız. Bunu yaparken de başka illerde yapılmayan, farklı etkinlik veya aktiviteler olmasını arzu ediyoruz. Bunun için de detaylı bir çalışma ve hazırlık yapmak durumundayız” dedi.
2014 yılında yaylalarda her ay bir etkinlik yapılacağını belirten Vali Çiftçi, “Yapılacak etkinlik veya aktiviteleri hep birlikte belirleyip, tarihleri ile birlikte bir etkinlik takvimi hazırlamalıyız. Hazırladığımız etkinlik takvimini de seyahat acentelerine, tur operatörlerine ve turizmle ilgili kurumlara ulaştırmalıyız. Yaylalarda yapacağımız etkinliklere insanlarımızı çekebilmeliyiz” diye konuştu.
2014 yılının ilk yayla etkinliği için Çambaşı yaylasında kar ve kayak üzerine etkinlikler zinciri yapılması için çalışma başlatılmasını isteyen Vali Çiftçi, “Yaylalarımızda yapacağımız etkinliklere Çambaşı yaylamızdan başlamak istiyoruz. 1-2 Şubat 2014 tarihlerinde dünyaca ünlü kayakçıların da davet edileceği, Gençlik ve Spor Bakanı, il ve bölge milletvekillerinin katılımıyla ilk yayla etkinliğimizi gerçekleştireceğiz. Bu etkinlikte, kayak yarışmaları, kar üstünde güreş, kardan heykel yapımı gibi etkinlikleri yapacağız. Türkiye’de ses getirecek, adından bahsettirecek bir etkinlik olsun istiyoruz. Bununla ilgili değişik görüş ve öneriler dile getirildi. Bunların hepsini değerlendireceğiz” dedi.