Yıllık İzninden dönerek ayağının tozu ile dün  sabah erken saatlerde helikopterle beraberinde Giresun valisi Hasan Karahan ile  hareket ederek yaylalarda “Helikopter Taksi” uygulamasının gerçekleştirileceği alanlarda güzergah tespiti yapan valimiz Kenan Çiftçi  yaylalarımız yaşam merkezi olacak açıklaması yaptı.

Kabadüz Kaymakamı Engin AVCI ile Kabadüz Belediye Başkanı Yener KAYA tarafından karşılandı.

Çambaşı Yaylası Vali Konağı 

Vali ÇİFTÇİ, beraberindekilerle birlikte Çambaşı yaylasında 1992 yılında Ordu Valiliği tarafından inşa edilen ‘Konuk Evi’nde sabah kahvaltısını yaptıktan sonra, yaylanın muhteşem manzarasını izledi.

Giresun Kümbet Yaylası

Vali Kenan ÇİFTÇİ, Giresun Valisi Hasan KARAHAN ve diğer protokol üyeleri ile Giresun’a bağlı Kümbet yaylasına da geçti.

Vali Kenan ÇİFTÇİ, yaylalarda yapılan inceleme gezisinin ardından yaptığı açıklamada, yaylalara günübirlik gelmek isteyenler olduğunu ancak mesafenin uzak olması nedeniyle yolun insanları yorduğunu bu amaçla yaylalarda helikopter seferi düzenlemek istediklerini söyledi.

“Yaylalarımız Yaşam Merkezi olacak”

Ziyaret sırasında vatandaşlarla da sohbet eden Vali ÇİFTÇİ, “Yaylalarımız yaşam merkezi olacak. Helikopter Taksi ile keyifli ve zevkli bir yolculuk yapılıyor” dedi.

“Yaylalarımızın Güzelliklerini Tüm Dünya Görsün İstiyoruz” 

“Gönlümüzden geçen buranın turizm potansiyelinin, bu güzelliklerinin bütün dünyadan gelen insanlarla paylaşılması ve iki yüz bin olan turizm sayısının en kısa sürede katlanarak gitmesidir” diyen Vali Kenan ÇİFTÇİ, bu güzelliklerimizi paylaşmamız, ekonomiye kazandırmamız, buradan para kazanmamız lazım dedi. Burayı Güney Afrika’ da Keptown’a benzetiyorum. Bizim burada Boztepe’miz var. Orda deniz var. Bizim burada denizimiz var ama bizim denizimiz durgun herkesin girebileceği yerler. Orada sahillerde denize girilmiyor, çünkü çok haşindir. Burada yaylalarımız, muhteşem manzaralarımız, yine burada tarihimiz var. Kurul kalesi, Yosan Burnu gibi. Bizim bunları bir şekilde farklı etkinliklerle pazarlamamız gerekiyor. Bunların bir tanesinin ayağı da ulaşım ama hızlı ulaşımdır. Buradan Çambaşı, Perşembe ve Kümbet Yaylası 15 dakika ve yorulmadan gidiyorsunuz. Yani o yolların sıkıntısını çekmeden direk gidiyorsunuz ve bütün etkinliklerinizi yapıp yine akşamüstü aynı rahatlıkla ve kolaylıkla evinize dönebiliyorsunuz. İşte biz bunu vatandaşlarımıza, arzu eden insanlarımıza yaşatmayı istiyoruz şeklinde konuştu.

“Herkes Helikopter Taksi’yi Kullanacak” 

Vali ÇİFTÇİ, ”Şimdi helikopterimiz geldi. Arkadaşlarımız bir turizm şirketiyle anlaşacaklardır. Biletlerini oradan gidiş geliş ticari faaliyetlerini onun üzerine yapacaklar. Ben bu rahatlığın orduya çok fayda sağlayacağını, ordu insanın çok mutlu olacağını dışardan gelen turistlerin çok etkili genelde bunu kullanacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“Biz Gereken Neyse Onu Yapacağız” 

Helikopter seferleri başladıktan sonra gerekli tüm eksikliklerin giderileceğini ve şirketin isteklerinin yerine getirileceğini belirten Vali ÇİFTÇİ, “Çambaşı ile ilgili Otel yapmak isteyen çok arkadaşımız var. Fakat biz burada bunu işletmeyi düşünmüyoruz. Alt yapısını hazırlayıp işletmecilere, firmalara, şirketlere devretmek istiyoruz. Biz devlet olarak yapılması gereken neyse onu yapacak ama ticari faaliyetlere karışmayacağız. Alt yapıyı biz hazırlayacağız” dedi.

“100 Metrekare Olan Ahşap Evler Yapılacak”

Çambaşı ve Perşembe yaylasında bungalov tipi 100 metre kare ahşaptan olan evler yapılacağını kaydeden Vali ÇİFTÇİ, konuşmasını şöyle sürdürdü.

. Çambaşı, yazın Ordu’da ki insanların kalabileceği büyüklükte ve kalabileceği güzellikte bu mesafeler yaklaştıkça insanlarımız belki orduda çalışacak ama Çambaşında kalacak ve Orduya gidip gelecek.”

“Hem Ordu, Hem de Giresun Bu İşi Kaldırır” 

Vali Kenan ÇİFTÇİ, ”Ben hem Skyline Ligas şirketine, hem de pilot arkadaşlara ve yöneticilerine canı gönülden bizi kırmayıp böyle bir faaliyete başladıkları için Candan teşekkür ediyorum. hem Ordu, Hem Giresun, bu işi kaldırır ve bu işinde devamı gelir diye ümit ediyorum. Ordumuza hayırlı uğurlu olsun diyerek sözlerini tamamladı.

Skyline Ligas İşletme Müdürü TÜRK, “Yolcuları 10-15 Dakikalık Uçuşlarla Yaylalara Taşıyacağız”

Yaylalarda güzergah tespiti ve pist alanı oluşturmak amacıyla yapılan inceleme gezisi sırasında Skyline Ligas İşletme Müdürü İsmail TÜRK ise yaptığı açıklamada, ”Sayın Valimiz Kenan ÇİFTÇİ’nin yönlendirmesiyle yaptığımız bir kısa çalışma oldu. Özellikle turizm sezonunda il sınırları içerisinde bulunan yaylalara karayoluyla ulaşımın uzun sürdüğü yaylalara hava taksi faaliyeti yürütebiliriz. Bu amaçla güzergah tespiti yaptık. Ordu’nun sahilinden, yaylalarına maksimum uçuş süremiz 17-18 dakikadır. Aybastı’nın Perşembe yaylası vasıta ile 1 saat 45 dakika süren, Ordu’dan veya Fatsa’dan daha uzun süren bir karayolu süreci var. Dolayısıyla bu süreçte uzun karayolundan ziyade yolcularımızı yaklaşık 10-15 dakikalık uçuşla merkezlerden bu yaylalara taşıyabileceğiz” şeklinde konuştu.