Kanserden ölen şarkıcı Kazım Koyuncu’yu anmak için “Kansere Dikkat, Pedallara Kuvvet” sloganıyla pedal çeviren bisikletçiler, Ordu’nun Kabadüz ilçesine ulaştılar.

30 Eylül’de İstanbul’dan pedal çevirmeye başlayan bisikletçiler, kansere dikkat çekmek için, Artvin’e kadar bin 500 kilometre pedal çevirecek. Bisikletçiler Mithat Özdemir, Program Koordinatörü Sibel Korkmaz ve ekibini ilçede karşılayan Kaymakam Engin Avcı ve Yokuşdibi Belde Belediye Başkanı Yener Kaya konukları Çambaşı Yaylası’na getirdi. Çambaşı Yaylası’nda misafir edilen bisikletçiler, ilçe ve belde sakinlerine amaçlarının kanser riskini azaltmak, erken teşhisi, tanıyı ve duyarlılığını arttırmak için bu organizasyonu düzenlediklerini söyledi. Kanserin yenilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan program Koordinatörü Sibel Korkmaz,”Kazım Koyuncu anısına ve kansere dikkat çekmek için 14 gün öncesinde İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinden çıkış aldık. Bizler yol boyunca okullara, hastanelere uğradık. Kanser hastalarını ziyaret ettik. Öğrenci ve halkımıza kanserin yenilebilir bir hastalık olduğunu erken teşhis ve tanıyla kanserin önüne geçilebileceğini vurgulamaya çalıştık. Artvin’e kadar halkımızı bu konuda bilinçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kabadüz Kaymakamı Engin Avcı da kanseri alt etmede erken teşhisle birlikte moral, motivasyon, doğal yiyecek ve doğal hayattın içinde olmanın önemli olduğunu belirtti.

Yokuşdibi Belde Belediye Başkanı Yener Kaya ise yaylada kanser hastalarının temiz oksijen ve yayla hayatıyla bu hastalığı yenebileceğine inandığını kaydetti.

Kaynak : iha