Günümüzde yapılan en riskli ve tehlikeli mesleklerden birini yerine getiren İtfaiyecilerimizin 25 Eylül “Yangından Korunma ve İtfaiyecilik Haftasını” kutluyorum.
İnsan ve canlı hayatını ilgilendiren birçok konuda yaşamlarını tehlikeye atarak hayat kurtarma gayreti içinde olan itfaiyecilerimiz yalnızca yangınla ilgili olaylarda değil, trafik kazaları, doğal afetler gibi olağanüstü anlarda da özveri ile görev yapmaktadır.
Halkımızın can ve mal güvenliğini korumak, köy kent demeden yangınlara müdahale etmeyi görev edinen “İtfaiye Teşkilatı” yangınlarla birlikte anılıyor olsa da bugün çatılarda kalmış bir kediye, suya düşmüş bir hayvana da müdahale ederek canlı hayatının kutsallığını gösteren çok güzel örnekleri de sergilemektedir.
İhtiyaç duyulduğu her anda insanlara yardımcı olmayı kendisine hedef olarak belirleyen ve zorluğunu düşünmeden can kurtarabilmek için canını feda etmekten çekinmeyen İtfaiyecilerimizi yaptıkları bu kutsal görevden dolayı bir kez daha kutluyor, bu zorlu görevlerinde başarılar diliyorum.