Ordu’nun Kabadüz ilçesinde Sağlık Arama Kurtarma Ekiplerinin(SAKE) gerçekleştirdiği kampta, SAKE’ler dağlık arazide hasta taşıma, nakil ve kurtarma eğitimleri aldı.
Sağlık Arama Kurtarma Ekiplerine yönelik eğitimler Kabadüz ilçesi sınırları içerisinde bulunan 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylasında İstanbul AKUT ekipleri tarafından verildi.
SAKE ve kamp hakkında bilgi veren Sağlık Arama Kurtarma Ekibi kurucusu ve Başkanı Celal Tomakin, 2013 yılında kurulan Sağlık Arama Kurtarma Ekibinin sağlıkçılardan oluştuğunu söyledi.
Sağlık Arama Kurtarma Ekibine sağlıkçılardan başka kimseyi almadıklarını ifade eden Tomakin, şunları kaydetti;
“247 üyesi ile uluslararası arama ve kurtarma yapabilen sağlık alanında öne çıkan bir ekibiz. Ekiplerimiz içerisinde uzman ve pratisyen hekim, sağlık personelleri ve yardımcı doçentler var. Çambaşı Yaylasında gerçekleştirdiğimiz kampta İstanbul AKUT ekibi, SAKE ekiplerimize dağlık ve zor koşullarda hasta taşıma, nakil ve kurtarma eğitimlerini verdi. Her an yaşanabilecek doğal afetlerde sağlıkçı ekibinin afetzedelere doğru ve bilinçli bir şekilde müdahale etmesi için verilen eğitimlerin önemli olduğuna inanıyoruz.”
Tomakin, yaşanabilecek her türlü doğal afette görev almak için hazır olduklarını sözlerine ekledi.
Öte yandan Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya kamp alanını ziyaret etti. Bir süre yetkililerde kamp hakkında bilgi alan Başkan Kaya, daha sonra bir de toplu fotoğraf çektirdi.