Turizmde bölge potansiyelinin hareke geçirilmesine yönelik mali destek programı kapsamında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı(DOKA) ve Ordu İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan “Aklın Yolu Birdir” projesi kapsamında Çambaşı Yaylası’nı dolaşan turizm acentesi ve turizm rehberleri yaylaya hayran kaldı. Grup Çambaşı Yaylası’nda bulunan Ablak Kayası, Geçilmez Kanyonu, Gümüşdere Kaya Mezarı, Dikilitaş Şelalesi ve Kaleboynu Obasını dolaştı.

Çeri Turizm sahibi Erdal Çeri, “Buradaki gördüğümüz manzarayı Kaz Dağı’ndaki kanyonlarla kıyasladım. Geçilmez kanyonu yükseklik ve yapı itibarıyla çok farklı olduğu kesin. Burası özellikle yürüyüş rotası olarak değerlendirilebilir. Bizim kültür turu destinasyonlarımızda cip safari yapılabilir. Çok kısa yürüyüşlerle herkesin yapabileceği ufak rotalar haline getirebilir. Dolaysıyla el değmemiş bu güzel manzara bölge için çok yararlı destinasyon haline gelebilir” dedi.

Türk Hava Yollarının Skylife Dergisi Gezi Editörü Melih Uslu, “2014’te havaalanın açılmasıyla birlikte buralar ciddi hareketlenecek. Yöre insanı turizme çok aç, misafir perver, çanla başla çalışıyorlar. Bence Türkiye çok önemli bir turizm adresi kazanmış olacak. Bu durum herkes tarafından fark edilmiş ve bölge yoğun bir şekilde geziliyor. Ordu’nun EKO turizm başta olmak üzere turizm birçok alanında kısa sürede iyi yere geleceğine inanıyorum” diye konuştu.

Ordu Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Eyüp Elması, “Bu çalışma ‘Aklın Yolu Birdir’ projesi kapsamında yürüttüğümüz bir çalışmadır. Bu projede Ordu’nun yürüyüş ve alternatif tur güzergâhlarını çıkardık. Alternatif tur güzergahları ve yürüyüş rehberi, keşif rota rehberimizi yayınladık. İlk tanede info tur var bu çalışma kapsamında. Daha öncede birincisini yaptık. Şimdide ikincisini yapıyoruz. TURSAB üyelerinin katkılarıyla hazırladığımız bu keşif rehberinin buralara tur gönderecek paket programlar düzenleyecek TURSAB üyeleri tarafından görülmeleri eleştirisel yaklaşılmalı ve en kısa zamanda tur programına dahil edilmeleri amaçlanıyor. Bu amaçla 40 kişilik ekiple bugün buradayız” şeklinde konuştu.

Öte yandan geziye katılanlara yöresel yemek ikramı yapıldı.

kaynak iha